Načítám Akce

Rudolfinum_Time-Based Jumana Manna

Jumana Manna: A Magical Substance Flows Into Me (2016)

Promítání v anglickém jazyce s úvodem kurátora Jena Kratochvila proběhne ve čtvrtek 8. listopadu od 20:00.
Vstup zdarma, rezervace nutná ZDE.

 

Ve filmu A Magical Substance Flows Into Me (2016) Manna zkoumá různé hudební tradice nesčetných společenství žijících v Jeruzalémě a jeho okolí. Čerpá přitom ze svého výzkumu práce německo-židovského etnomuzikologa Roberta Lachmanna (1892-1939) při tvorbě série rozhlasových pořadů ze třicátých let 20. století Oriental Music, které Lachmann připravil pro rádio Palestine Broadcasting Service ustanoveného v rámci britského mandátu (1920-1948).

 

Film zachycuje autorku při rozhovorech s hudebníky v jejich domovech, při práci a na místech, kde praktikují svoji víru. Kráčet ve stopách Lachmannova projektu jí poskytuje metodologii pro zkoumání složitých a roztříštěných příběhů svého domovského města. Scény setkání s hudebníky doplňují rozhovory s jejími rodiči doma ve východní části Jeruzaléma. Umístěním po bok muzikantů včleňuje Manna do historických příběhů, které vykresluje, svoji subjektivitu.

 

Film pojednává o vazbách mezi fyzicky, kulturně a jazykově oddělenými komunitami a zároveň umožňuje objevovat představy o autenticitě a dědictví. Manna filmem hodlá zviditelnit spojení těchto identit a jejich houževnatost vůči nezájmu a vysídlování ze strany kolonizujících židovských osadníků. Film demaskuje falešnost dvojakosti a zpochybňuje logiku rozdělení a segregace a jejich koloniální diskurzy. Manna nastoluje otázku Palestiny optikou roku 1948 se vším, co následovalo, a zároveň volá po mnohoznačné Palestině znovuobjevované skrze možnosti zvuku a naslouchání.

 

Jumana Manna (*1987 v USA, žije a pracuje v Berlíně a Jeruzalémě).

momentálně zavřeno

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

připravujeme Unplugged

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

vernisáž 12. 8. 16:00

Jak k nám?

Mapa a další informace