O Artparku

 

CO_KDYŽ_

Alžbeta Meňkyová

Při tvorbě prostorové instalace „Co_Když_“ se Alžbeta Meňkyová inspirovala tím, jak malíř Daniel Pitín pracuje s prostorem a atmosférou. Zaujal ji u něj způsob budování prostoru, fakt, že ponechává jeho části naší představivosti a také to, jak se prolíná náš vnitřní a vnější svět.

Z Pitínových obrazů je cítit hravost při vytváření malby, ale také určitá vážnost a hloubka, která je někdy skrytá na pozadí, někdy zase zřejmá na první pohled. Největší inspirací pro autorku bylo dílo s černým výřezem uprostřed „Vyhořelé kino “. Rozhodla se proto vytvořit vchod do tohoto obrazu, do jeho vnitřku, který může být průnikem k dalším z autorových prací. Představuje jednu z mnoha možností, jak by se mohl prostor z dvourozměrného světa na plátně transformovat do třetího rozměru a co bychom v něm jako návštěvníci mohli najít.

„Když se pustíte do průzkumu, objevíte například iglú či skleník. Nejsou to místa taková, jaká znáte z reálného světa, jsou to svou podstatou divadelní či filmové kulisy, které nepřímo odkazují k tvorbě Daniela Pitína. Ten podle modelů maluje některá svá plátna, nebo se nechává inspirovat filmovými záběry. Potkáte se s otázkami, které se ptají na naše vnímání prostoru,“ vysvětluje autorka interaktivní instalace v Artparku. Otázky jsou zároveň výňatky z básně Jiřího Charváta, která Meňkyové také posloužila jako část inspirace a kterou si můžete na místě poslechnout.

Alžbeta Meňkyová je slovenská umělkyně. Věnuje se malbě, ilustraci, ale také konceptuální a site-specific tvorbě. Vystudovala Ateliér klasické grafiky na Fakultě umění v Košicích a Ateliér prostorové komunikace na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Vystavuje v České republice i na Slovensku, v současné době tvoří a žije v Praze.

ARTPARK, jehož podoba se mění s každou novou výstavou, má za cíl interaktivním způsobem přiblížit práci vystavujících umělců i nejmenším návštěvníkům. Samozřejmou součástí jsou doprovodné programy pro školy a veřejnost či pravidelné dětské dílny. ARTPARK zároveň zůstává pro návštěvníky Galerie Rudolfinum i místem kreativního odpočinku.

Úterý-neděle 10.00-18.00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Čtvrtek 10.00-20.00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace