Galerie Rudolfinum

JUERGEN TELLER: ENJOY YOUR LIFE!

15. 12. 2016 – 19. 3. 2017
Galerie Rudolfinum
Kurátor: Juergen Teller

Juergen Teller, jeden ze světově nejžádanějších současných fotografů, se úspěšně pohybuje na rozhraní umělecké a komerční fotografie. Proslavil se před pětadvaceti lety v roce 1991, když fotografoval kapelu Nirvana a jeho ikonické záběry Kurta Cobaina byly publikovány v časopisu Details.

o výstavě

Teller rozostřuje hranice mezi svými komerčními zakázkami a osobní tvorbou a snižuje tak rozdíly mezi módními kampaněmi, portréty celebrit, každodenními výjevy, krajinami či obrazy své rodiny. Za svůj nezaměnitelný rukopis vděčí především kreativní svobodě, která mu byla dopřána i u komerčních zakázek. I přes zdánlivou nahodilost je jeho tvorba založena na pečlivém plánování a inscenaci podobné spíše filmovým režisérům. Jedná se především o Tellerovu intuici pro lidi, situace, prostředí a klišé, která propůjčuje jeho fotografiím velkou bezprostřednost a klamnou jednoduchost.
“Enjoy Your Life!” je jedinečný autorský projekt vytvořený samotným umělcem, který zahrnuje starší fotografické série jako Norimberk (2005) spolu s novější tvorbou jako je série Kanye, Juergen a Kim (2015) a Charlotte Rampling, liška a talíř (Teller) (2016). Jiné práce jsou více autobiografické a příležitostně anekdotické jako například nemilosrdně upřímné fotografie umělce v sérii zvané Léčebna (2015) i subjektivní dokumentace jeho mládí a německého původu zvaná Irene v lese (2012). Nejnovější skupina fotografií S Tellerem do Bonnu a Talíře/Teller (2016) shrnuje a soustřeďuje všechna jeho dřívější témata a kompozice.

Výstava “Enjoy Your Life!” je koprodukcí Galerie Rudolfinum s Bundeskunsthalle v Bonnu a Martin Gropius Bau v Berlíně.

vstupenky

vstupenky

Plné: 120 CZK
Snížené: 70 CZK
Vstupenky je možné zakoupit online v síti Goout.cz na goout.net/cs/listky/juergen-teller-enjoy-your-life/kxu/

publikace

publikace

Galerie Rudolfinum vydává k této výstavě brožuru, v níž jsou zahrnuty texty předních teoretiků, kritiků i samotného umělce (v českém nebo anglickém jazyce).
Cena brožury je 30 Kč.

K výstavě byl dále vydán katalog v koprodukci s Bundeskunsthalle v Bonnu a Martin Gropius Bau v Berlíně. Katalog v anglickém jazyce lze zakoupit v galerijním obchodě za 330 Kč.

partneři

partneři

Generální partner
J&T BANKA

Partner výstavy
Nadační fond AVAST

Mediální partneři
Lidové noviny, Art and Antiques, Radio 1, ELLE

program pro školy

program pro školy

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10 – 17h). V případě zájmu neváhejte kontaktovat Ondřeje Horáka na emailové adrese horak@rudolfinum.org.

(Ne)krásný autoportrét
ZŠ/SŠ 75/90
V první části programu si společně projdeme výstavu, kde nám autorovy citáty pomohou pochopit významy jeho děl. Necháme se inspirovat především posledním autorovým cyklem Talíře, kde se autor podepisuje už do samotného názvu (Teller – něm. Talíř). Na prohlídku navážeme výtvarným workshopem a přímo v expozici budeme dál rozvíjet téma talíře, portrétu a autoportrétu. Vzniknout mohou objekty, fotografie, videa nebo i performance. Fotoaparáty nebo mobily jsou na tomto programu vítány!

Příběh fotografie
MŠ/ZŠ 45/60
Proč Juergen Teller tak často fotografoval žáby? A proč se na jeho fotografiích objevují lidé s talířem? Na odpovědi společně přijdeme během prohlídky výstavy. Autorovy citáty nám zároveň pomohou blíže pochopit význam jeho děl a odkrýt příběh, který se za nimi skrývá. Na prohlídku navážeme výtvarným workshopem, kde si přímo v expozici vyzkoušíme sestavit vlastní příběh z připravených fotografií.

Artpark
Artpark je interaktivní prostor v Galerii Rudolfinum. Vstupné a programy s lektory jsou pro organizované nebo školní skupiny zdarma.

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90/120
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

Umí současní malíři malovat?
ZŠ/SŠ 90/120
Proč dnes vypadá umělecké dílo jinak než kdysi? Co se stalo v umění během 19. století a jak tyto události ovlivnily vývoj umění ve 20. století? Na tyto a další otázky najdou žáci odpověď v rámci svého vlastního pátrání v Artparku. Proměnu výtvarného názoru této epochy zažijí i ve své vlastní výtvarné tvorbě. Dostanou se od tradiční malby až k novým médiím 20. a 21. století. V závěrečném workshopu si vyzkouší tvořit jako postmoderní umělci na zadání jako performance, site-specific, bodyart a další.

reprodukce

reprodukce

Juergen Teller, Plates/Teller, No.128, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, No.128, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, The Clinic No.1, 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, The Clinic No.1, 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kurt Cobain, Plates/Teller No. 19, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kurt Cobain, Plates/Teller No. 19, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kanye, Juergen & Kim, DPS No. 70, Chateau d’Ambleville 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kanye, Juergen & Kim, DPS No. 70, Chateau d’Ambleville 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, No. 75, 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, No. 75, 2015, © Juergen Teller
/* by Sinfin.cz */