Galerie Rudolfinum

JUERGEN TELLER: ENJOY YOUR LIFE!

15. 12. 2016 – 19. 3. 2017
Galerie Rudolfinum
Curator: Juergen Teller

Considered one of the world’s most sought-after contemporary photographers, Juergen Teller has successfully straddled the interface of both art and commercial photography. He came to fame twenty-five years ago in 1991 when he photographed the band Nirvana, and his iconic pictures of Kurt Cobain were published in Details magazine.

about the exhibition

Teller blurs the boundaries between his commissioned and personal work, eliminating distinctions between his fashion campaigns, celebrity portraits, everyday scenes, landscapes or pictures of his family. He owes his unmistakable signature style mainly to the creative freedom he has acquired, even when working for commercial clients. Despite its seemingly random manner, akin to the snapshot aesthetic, his work is based on precise planning and staging. Crucially, he draws on his intuitive feel for people, situations, milieus and clichés to create images of great immediacy and deceptive simplicity.
‘Enjoy Your Life!’ is a unique author project, created by the artist, which features older series such as Nürnberg (2005), together with more recent series such as Kanye, Juergen and Kim (2015), and Charlotte Rampling, a Fox and a Plate (Teller) (2016). Other works are more autobiographical and occasionally anecdotal such as the unsparingly candid images of himself in The Clinic (2015) and subjective documentations of his engagement with his youth and his German origins such as Irene im Wald (2012). The latest series, Mit dem Teller nach Bonn and Plates/Teller (2016), seem to bring together and concentrate all his earlier themes and compositions.

The exhibition ‘Enjoy Your Life!’ is co-production by Galerie Rudolfinum with Bundeskunsthalle Bonn and Martin Gropius Bau in Berlin.

tickets

tickets

Full: 120 CZK
Reduced: 70 CZK
You can buy the tickets online via goout.net/cs/listky/juergen-teller-enjoy-your-life/kxu/

publication

publication

Galerie Rudolfinum is publishing an accompanying brochure with texts of leading theoreticians, critics and the artist himself (in Czech or English).
The brochure costs 30 CZK.

The exhibition is also accompanied by a catalogue published in co-production with Bundeskunsthalle in Bonn and the Martin Gropius Bau in Berlin. The English version of the catalogue can be purchased in our gallery shop for 330 CZK.

partners

partners

General Partner
J&T BANKA

Exhibition Partner
Nadační fond AVAST

Media Partners
Lidové noviny, Art and Antiques, Radio 1, ELLE

education for schools

education for schools

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10 – 17h). V případě zájmu neváhejte kontaktovat Ondřeje Horáka na emailové adrese horak@rudolfinum.org.

(Ne)krásný autoportrét
ZŠ/SŠ 75/90
V první části programu si společně projdeme výstavu, kde nám autorovy citáty pomohou pochopit významy jeho děl. Necháme se inspirovat především posledním autorovým cyklem Talíře, kde se autor podepisuje už do samotného názvu (Teller – něm. Talíř). Na prohlídku navážeme výtvarným workshopem a přímo v expozici budeme dál rozvíjet téma talíře, portrétu a autoportrétu. Vzniknout mohou objekty, fotografie, videa nebo i performance. Fotoaparáty nebo mobily jsou na tomto programu vítány!

Příběh fotografie
MŠ/ZŠ 45/60
Proč Juergen Teller tak často fotografoval žáby? A proč se na jeho fotografiích objevují lidé s talířem? Na odpovědi společně přijdeme během prohlídky výstavy. Autorovy citáty nám zároveň pomohou blíže pochopit význam jeho děl a odkrýt příběh, který se za nimi skrývá. Na prohlídku navážeme výtvarným workshopem, kde si přímo v expozici vyzkoušíme sestavit vlastní příběh z připravených fotografií.

Artpark
Artpark je interaktivní prostor v Galerii Rudolfinum. Vstupné a programy s lektory jsou pro organizované nebo školní skupiny zdarma.

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90/120
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

Umí současní malíři malovat?
ZŠ/SŠ 90/120
Proč dnes vypadá umělecké dílo jinak než kdysi? Co se stalo v umění během 19. století a jak tyto události ovlivnily vývoj umění ve 20. století? Na tyto a další otázky najdou žáci odpověď v rámci svého vlastního pátrání v Artparku. Proměnu výtvarného názoru této epochy zažijí i ve své vlastní výtvarné tvorbě. Dostanou se od tradiční malby až k novým médiím 20. a 21. století. V závěrečném workshopu si vyzkouší tvořit jako postmoderní umělci na zadání jako performance, site-specific, bodyart a další.

reproductions

reproductions

Juergen Teller, Plates/Teller, No.128, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, No.128, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, The Clinic No.1, 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, The Clinic No.1, 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kurt Cobain, Plates/Teller No. 19, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kurt Cobain, Plates/Teller No. 19, 2016, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kanye, Juergen & Kim, DPS No. 70, Chateau d’Ambleville 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Kanye, Juergen & Kim, DPS No. 70, Chateau d’Ambleville 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, No. 75, 2015, © Juergen Teller
Juergen Teller, Plates/Teller, No. 75, 2015, © Juergen Teller
/* by Sinfin.cz */