<h1>Daniel Pitín Papírová věž</h1>

Český umělec Daniel Pitín (1977) je ve své generaci jednou z vůdčích osobností vyznačující se mimořádným malířským talentem. Výstava Papírová věž na více než třicítce obrazů zahrnuje průřez jeho malířskou tvorbou s důrazem na novější práce. Doplňují je filmy, z nichž některé umělec vytvořil přímo pro výstavu, které akcentují některé aspekty Pitínovy malířské tvorby a zároveň tvoří průhled do jeho inspiračních zdrojů.

“Papírová věž nějakým způsobem ukazuje můj vztah ke světu médií a ke světu informací, ve kterém se neustále pohybujeme a který vytváří určitý relativní prostor. Je to jakoby prostor z papíru, který se tváří být realitou, ale zároveň může být jenom nějakou iluzí reality. Tato hranice mezi iluzí reality a realitou je v mé práci důležitá a zajímá mě dlouhodobě. A touto hranicí se budu zabývat i na výstavě v Rudolfinu,” objasňuje umělec název výstavy.

Pitínovo bohatě strukturované dílo je plné svůdných náznaků, lákavých zdánlivou snadností je uchopit. To je ovšem past vedoucí posléze do hlubin podivného šera světů za obrazy, temných hrozeb a nevyslovených nebezpečí. Nejasná melancholie změti útržků teatrálních scén, filmových postupů vzbuzujících napětí, budování labyrintů kašírované reality paralelních světů, náznaků destruované, v prostoru ztracené architektury, podivně konajících zaujatých postav v prázdnu trosek, to vše jsou témata, z nichž skládá svůj bohatý a znepokojivý obrazový svět.

“Metafora dnešního informačně přetíženého a fragmentovaného světa vedoucího k atomizaci společnosti je v Pitínově podání neobvykle přesná. A také proto je tak znepokojující. Dávno totiž přestala fungovat představa jediné, dokazatelné a nezpochybnitelné pravdy. Svět zdánlivě nelze udržet pohromadě urputným lpěním na vztahu k minulosti. Ovšem tisíckrát se ukázalo, že právě pokorný sestup ke kořenům, navazování zpřetrhaných vláken, udržování povědomí o kontinuitě, je jeden z mála zaručených a stále fungujících prostředků proti pádu do roztříštěné nicoty – a právě to je klíčovým motivem Pitínových obrazů,” uvádí kurátor výstavy Petr Nedoma.

Kurátor: Petr Nedoma

Programy pro školy

Komentované prohlídky výstavy Daniel Pitín Papírová věž pro školy
2. stupeň ZŠ/SŠ 40min.
Jaké principy ve své tvorbě Daniel Pitím uplatňuje, čím se inspiruje a jak maluje a proč vytváří audiovizuální díla?

Kam až oko dohlédne?
2. stupeň ZŠ 90/120min.
Jak vzniká malba, co je v ní a za ní skryto, a je možné do obrazu vstoupit? Z malířského projevu Daniela Pitína vyzařuje suverenita a gesto, chvílemi se zdá, že se dostáváme do paralelních světů, jindy jako bychom se ocitli ve filmovém okénku. Společně se ponoříme do Pitínových maleb a svůj zážitek se pak pokusíme v praktické části ztvárnit.

Jeden z pětadvaceti snímků
2. stupeň ZŠ/SŠ/VŠ 90/120min.
Daniel Pitín sám sebe prezentuje jako malíře i přesto, že má jeho tvorba audiovizuální přesahy. Ovšem i v jeho malířských námětech je tak silná přítomnost prostorovosti a dějovosti, že u nich můžeme přemýšlet v intencích architektury či filmu, nehledě na specifické inspirační zdroje. Právě u filmu se zastavíme.

Kytkotrojúhelník, kostkohlava i gouda
poslední rok MŠ/1. stupeň ZŠ (lze adaptovat dle věku) 60min.
Co všechno na obrazech můžeme vidět? A kolik času potřebujeme, abychom opravdu objevili každý kousek? Program se zabývá malířskými principy tvorby Daniela Pitína a rozvíjí dětskou imaginaci.

Všechny informace naleznete zde.

ARTPARK – CO_KDYŽ_

S výstavou DANIEL PITÍN PAPÍROVÁ VĚŽ vznikla i nová podoba Artparku, relaxačního a vzdělávacího centra Galerie Rudolfinum. Autorský projekt reflektující výstavu pod názvem Co_když_  připravila pro Artpark slovenská umělkyně Alžbeta Meňkyová. Do konce roku bude Artpark nabízet vzdělávací programy pro školní skupiny, ale také pro veřejnost včetně vyhledávaných nedělních dětských dílen. Více o Artparku zde.

Doprovodné akce

Vernisáž výstavy Daniel Pitín Papírová věž

Vernisáž výstavy Daniel Pitín Papírová věž

Zveme Vás na vernisáž výstavy Daniel Pitín Papírová věž ve…

25/09/2019
Sdílet
10/10/2019
Sdílet
24/10/2019
Sdílet
Komentovaná prohlídka pro pedagogy

Komentovaná prohlídka pro pedagogy

Zveme vás na komentované prohlídky pro pedagogy, ve…

31/10/2019
Sdílet
Komentovaná prohlídka pro pedagogy

Komentovaná prohlídka pro pedagogy

Zveme vás na komentované prohlídky pro pedagogy, ve…

05/11/2019
Sdílet
07/11/2019
Sdílet

Daniel Pitín | intro | Galerie Rudolfinum

Úterý-neděle 10.00-18.00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Čtvrtek 10.00-20.00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace