Načítám Akce

Pexeso – experimentální divadelní projekt

Pexeso je experiment, který zkoumá autorství a zaměřuje se na proces vzniku díla.

 

Galerie Rudolfinum ve spolupráci s STK Theatre Concept uvádí experimentální divadelní projekt PEXESO.

 

16. 12. hrají: Dominik Běhal, Anetta Mona Chisa, Berenika Kohoutová a Emil Viklický, Marek Meduna, Barbora Zemanová, Jindřich Panský a Jaroslav Wertig, Jiří Thýn, Hana Vagnerová, Dana Batulková, Josef Bolf, Jakub Gottwald, Zuzana Stavná, Tomáš Měcháček, Petr Švolba, Jakub Tomáš, Kateřina Vincourová, Milena Dopitová, Alena Kotzmannová, Dana Marková, Renáta Martinová, Jaro Ondruš, Linda Caridad Fernandez Saez, Evžen Šimera, Laco Teren

 

Kapacita omezena, doporučujeme přijít včas. Krátká úvodní scéna se odehraje krátce po 16. hodině před vstupem do Galerie Rudolfinum.

 

Pexeso je libovolný počet experimentálních divadelních představení, která na scéně propojují herce s výtvarnými umělci. Každé z představení je unikátním spojením individuálních vystoupení na klasické téma lásky. V průběhu jeho vzniku jsou umělecké myšlenky jednotlivců režisérsky spojeny v komplexní dílo, čímž vzniká koncept, který si pohrává s autorstvím celého projektu. Stíráním konvencí klasického divadla nechává nezodpovězenou otázku, jestli je autorem režisérka, kurátorka, nebo umělci/herci samotní a kolik děl bylo vlastně vytvořeno.

 

Jednotlivá představení nemají pevně stanovený scénář. Pohybují se na hranicích dvou umění (divadelního a výtvarného) a pracují s nimi v jiných dimenzích. Herec dostává prostor pro vytvoření vlastního scénáře a výtvarník vede dialog s kurátorem a režisérem ještě před vznikem jeho uměleckého vystoupení. Do popředí se tak dostává proces vzniku celého představení. Pozornost je zaměřená na jeho vnitřní stavbu a význam jednotlivých prvků.

 

Výběr samotných umělců respektuje jejich běžnou formu uměleckého vyjádření. Současně však otevírá nové možnosti prezentace jejich umělecké myšlenky v jiném médiu. Cíleně byli osloveni generačně rozdílní umělci z různých výtvarných oblastí, jako jsou malba, instalace, fotografie, socha nebo videoart, které přenáší na jeviště. Umělci tak dostávají možnost odpoutat se od svých obvyklých vyjadřovacích prostředků.

 

V rámci projektu se v Galerii Rudolfinum uskuteční celkem pět originálních představení. První tři jsou startovací a odehrají se v průběhu května až září. V každém z nich se představí čtyři herci a čtyři výtvarní umělci, kteří se ale v jednotlivých představeních neopakují (divák tak může chodit znova a přitom poprvé). Celkem se tedy jedná o 24 osob. Jejich kombinace v jednotlivých představeních je předem určena režisérkou a kurátorkou. V posledním,  hlavním představení v prosinci, bude vystupovat všech 24 účinkujících, kteří svými krátkými performance zaplní prostor celé Galerie Rudolfinum. Návštěvník Pexesa bude prováděn živou výstavou individuálních vyjádření na téma lásky.

 

Pexeso 3: 10. 5., Pexeso 2: 19. 6., Pexeso 1: 23. 9.

PEXESO: prosinec 2018

Režie: Adéla Stodolová

Kurátor projektu: Lenka Hachlincová

Režijní supervize: SKUTR

Hudba: Petr Zeman

Scéna: Pavla Kamanová

Kostýmy: Eva Suchánková

Produkce: Pavla Klouzalová

 

Lukáš Trpišovský ze SKUTR, který se ujal režijní supervize Pexesa, projekt uvádí slovy:

“Ta láska tak prudká, křehká, něžná, zoufalá. Ta láska krásná jako den a špatná jako počasí. To je láska tvá, to je láska má, ta co byla. Ta věc každý den nová, která se nikdy nezměnila. Můžeme oba dva odejít a vrátit se. Zapomenout a pak znovu spát, vzbudit se a smát a mládnout. Naše láska zůstane tady. Paličatá jako mezek, živější než touha, krutější než paměť, něžnější než vzpomínka, krásnější než den, křehčí než dítě. Dívá se na nás s úsměvem a mluví k nám bez řečí. A já ji poslouchám a křičím: Zůstaň tady, tam kde jsi, tam kdes byla dřív. Nehýbej se, neodcházej! My co jsme byli milováni, my na tebe zapomněli. Ty na nás nezapomeň! V lese paměti zas vynoř se náhle z šumu a hluku, podej nám svou ruku a zas nás spas!”

Momentálně ZAVŘENO

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Připravujeme DANIEL PITÍN

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Vernisáž 25. 9. 2019

Jak k nám?

Mapa a další informace