Programy pro školy

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10.00 – 17.00). Programy jsou zdarma pro členy Klubu Otevřený dialog, pro ostatní školní skupiny platí cena 300 Kč za program.

Studenti mohou při prohlídce využít také pracovní listy “Kdo se víc ptá, víc se dozví”.

 

Programy k výstavě A COOL BREEZE

Komentované prohlídky pro školy
2. stupeň ZŠ/SŠ 60min.

Popletená figura
ZŠ/SŠ 90/120min.
Výstava A COOL BREEZE odkrývá možnosti prostorového zobrazování figury v současném umění v souboru děl sedmnácti umělců. Jejím hlavním tématem je nové pojetí klasického sochařského námětu figury, který je stále častěji zpracováván neobvyklým postupem a netradičními materiály. V průběhu programu se seznámíme se současným figurálním sochařstvím, dotkneme se jeho historie a v praktické části se zaměříme na proměny chápání proporcí lidské figury ve výtvarném umění, které hravým způsobem zpracujeme. Lze ještě dnes používat lidské tělo v sochařství jako prostředek vyjádření? A lze pomocí lidského těla formulovat i nadále bohatě strukturovaná sdělení?

Nezapomeň na pomník
ZŠ/SŠ 90/120min.
Když se řekne pomník, vybavíme si sochu, většinou figurální, bronzovou nebo kamennou. Pomníky mají připomínat významné osoby či události a bývají umístěné ve veřejném prostoru, v místech, kde se běžně pohybujeme. Co ale jsou ty významné události? Co vše si zaslouží být „zapamatováno“? A čemu byste pomník chtěli postavit vy? Ve výstavě současného figurálního sochařství si na příkladech děl světových sochařů ukážeme různé přístupy ke ztvárnění lidské postavy v soše, různá témata, která stojí za umělecké ztvárnění i jejich odlišnosti od tradičně pojatých pomníků. Budeme debatovat o tom, co už pomník není, a naopak jak prostorové umělecké dílo může jako pomník fungovat, přestože na první pohled naší vžité představě neodpovídá. V praktické části se pokusíme vytvořit několik různých netradičních variant pomníku, pro které najdeme umístění.

Živá socha
MŠ/ZŠ 90/120min.
Dá se fyzicky prožít výtvarné dílo? Jak se mu „dostat pod kůži“? Odráží socha jen to, jak vypadáme, nebo i to, co cítíme? Jaké to je být udělaný z mramoru, ze dřeva, ze skla, z polystyrénu, z umělé hmoty? Máme hlavu vztyčenou, když se bojíme? Jsme schoulení, když jsme odvážní? Může být v polystyrenové soše ukryta síla? Může skleněná socha vyjadřovat odvahu? Na to vše a ještě mnohem víc se pokusíme během naší dílny a prohlídky výstavy přijít. A na závěr se „oblečeme“ do těl vystavených v galerii a zatančíme si. Program obsahuje pohybovou a prožitkovou složku. 

 

Program v Artparku

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90/120min.
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

 

Naše lektorky

Bc. Daniela Grohová – lektorka, absolventka PedF UK oboru Francouzský jazyk a literatura, momentálně studuje Divadelní fakultu AMU, obor Autorské herectví a pedagogika. Iniciátorka festivalu Kočí v Chotči, spolupracuje s iniciativou Sametové posvícení.

Mgr. Kateřina Lahodová – lektorka, vystudovala dějiny umění na FFUK, působí v nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Je spoluautorkou knihy Klacky v galerii.

MgA. Alena Milevová – lektorka, vystudovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni obor Multimediální ilustrace, na Výtvarné akademii v Sofii obor malba. Aktivně se věnuje vlastní umělecké tvorbě, malířka, ilustrátorka, členka tvůrčího studia Booknworms. Vyučuje na základní umělecké škole.

Mgr. Tereza Štojdlová – lektorka, vystudovala PedF UK, obor Výtvarná výchova pro ZUŠ, vyučuje výtvarnou výchovu na 2. stupni ZŠ, profesionálně se věnuje perskému a orientálnímu tanci a vlastní tvorbě.

Mgr. Zdenka Švadlenková – lektorka, vystudovala PedF UK obor Výtvarná výchova pro ZUŠ a FF UK informační studia a knihovnictví. Spoluzakládala spolek ARTEDU, vyučovala na gymnáziu, koncipuje divadelní ateliéry ve VILE Štvanice.

Úterý-neděle 10.00-18.00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Čtvrtek 10.00-20.00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace