Galerie Rudolfinum

Educational space Artpark

Artpark represents an accessible approach to presenting the past and present of art.

Come with your children and take part in the interactive projects and artistic workshops led by our lecturers.
Find out some interesting information about the artworld, that are also part of the decoration on the walls. It is a unique creative space and a 3D “textbook” of the visual arts where visitors
encounter the questions people most frequently ask at museums and galleries, to which they receive comprehensible answers. Not only do we create a new space for educating the youngest
generation, but we also offer new impulses to all gallery visitors. The subjects that
we address cover all the various forms of contemporary art, and so visitors are
well prepared for the questions they may have when viewing the exhibitions at
Galerie Rudolfinum. Even after opening, Artpark will not be entirely finished. Instead, even in the future it should be valued for its changing nature and its ability to continually reshape itself, ask
new questions, and find answers to these questions.
The visual concept of Artpark is created by artists Zbyněk Baladrán, David Kalika (Kakalík), Jiří Franta and Markéta Hlinovská.

For both school groups and the general public, we offer a broad range of programmes, seminars, and workshops with invited artists. Artpark will host debates with art theorists and historians,
or with artists themselves, and we will organize presentations on current themes related to ongoing exhibitions. If you are interested in our programme or would like to order a special event just for you, please contact Ondřej Horák at horak@rudolfinum.org or +420 227 059 346.

Artpark is located on the gallery’s ground floor, next to the cafe. The entrance is directly from the great hall.

Opening Hours: Daily except Monday from 10.00 to 18.00

education for school groups

education for school groups

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10 – 17h). Vstupné a programy s lektory jsou pro organizované nebo školní skupiny zdarma.
V případě zájmu neváhejte kontaktovat Ondřeje Horáka na emailové adrese horak@rudolfinum.org.

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90/120
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

Umí současní malíři malovat?
ZŠ/SŠ 90/120
Proč dnes vypadá umělecké dílo jinak než kdysi? Co se stalo v umění během 19. století a jak tyto události ovlivnily vývoj umění ve 20. století? Na tyto a další otázky najdou žáci odpověď v rámci svého vlastního pátrání v Artparku. Proměnu výtvarného názoru této epochy zažijí i ve své vlastní výtvarné tvorbě. Dostanou se od tradiční malby až k novým médiím 20. a 21. století. V závěrečném workshopu si vyzkouší tvořit jako postmoderní umělci na zadání jako performance, site-specific, bodyart a další.

programms related to the current exhibition

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10.00-17.00). Programy jsou zdarma. V případě zájmu kontaktujte Ondřeje Horáka na adrese horak@rudolfinum.org.

Uměl(eck)á krajina
MŠ/ZŠ 90-120min
Na výstavě Nervous Trees Krištofa Kintery není divák jen pozorovatelem, ale zároveň může přímo vstupovat do jeho díla. Kintera nevytváří pouze díla, která následně vkládá do prostoru galerie, ale zároveň i přetváří prostor samotný. Návštevník tu např. vstupuje do umělcovy fantaskní krajiny vytvořené ze součástek elektronických zařízení. V závěrečném workshopu vytvoříme laboratoř, ve které budou žáci experimentovat s různými materiály a vytvoří vlastní krajinné panorama „vyrůstající“ v prostorách Artparku.

Postnaturalia. Umění je hra.
ZŠ/SŠ 90-120min
Krištof Kintera je mistrem ve vytváření magických prostředí a fantaskních objektů svádějících ke hře. V programu se budeme zabývat fenoménem hry v současném umění – ať už hry, kterou se baví sám autor nebo té, do které zatahuje diváka. Hra má vždy své specifické prostředí, čas a pravidla, čímž vytváří prostor pro něco nového a zcela nečekaného. Na závěr programu si žáci zkusí vytvořit návrh své vlastní hry – počítačové, deskové nebo reálné a to v kulisách Kinterovy výstavy.

Pozor! procházíte stavbou
ZŠ/SŠ 90-120min
Vystavující umělec pojímá svérázným způsobem samotný prostor výstavních síní galerie. Nabourává tabu nedotknutelnosti historické hodnoty místa. Přikrývá, obestavuje, modeluje prostor a tím mění jeho význam. V programu se pokusíme navázat na tento Kinterův postup a v závěrečném workshopu navrhneme novou podobu tradičních míst budovy jako jsou dvorana, schodiště, kavárna, vstupní hala, záchody nebo předpolí galerie. Pro inspiraci se podíváme i do zákulisí Galerie Rudolfinum běžně veřejnosti nepřístupného. Během workshopu využijeme možnosti digitální úpravy fotografií, smartphony jsou na programu vítány.

photo gallery

photo gallery

/* by Sinfin.cz */