<h1>Podivné nebe</h1>
<h1>Podivné nebe</h1>
<h1>Podivné nebe</h1>

Současné čínské umění je po svém doslova raketovém nástupu v první polovině 90. let dnes již zcela pevnou součástí světové výtvarné scény. Čínští umělci se pravidelně účastní velkých mezinárodních přehlídek, velké, světově proslulé výstavní instituce pořádají souborné výstavy čínského umění, nezřídka se objevují i výstavy jednotlivých umělců. Hlavní pozornost je však téměř bez výjimky věnována malbě, instalaci, videoartu, méně již sochařství a fotografii.

Jestliže vývoj současného čínského výtvarného umění má za sebou nepříliš dlouhou historii, umělecká fotografie jako svébytné médium výtvarného umění má v Číně historii ještě kratší. Obrovský potenciál umělecké produkce dnešní Číny se chopil tohoto prostředku až počátkem devadesátých let, odkdy lze teprve datovat vznik umělecké fotografie jako samostatného oboru. Až tehdy začala být tato tvorba brána opravdu vážně na vědomí a fotografie se stala zcela rovnocenným doplňkem jiných uměleckých konceptů a směrů, pro mnohé umělce pak dokonce i hlavním médiem. Opožděný objev fotografie jako uměleckého prostředku, uplatňujícího se zpočátku především v konceptuálních projevech, je pravděpodobně svázán s čerstvým uvědoměním si podstaty současného čínského výtvarného umění. Podoba, kterou získala fotografie a vlastně celé čínské umění 90. let, je navíc výsledkem vůle ke ztrátě paměti vyvěrající ze snahy odpoutat se od tíživé minulosti.

Výstava Podivné nebe, s podtitulem Současná čínská fotografie, je výsledkem dvouleté spolupráce kurátorů Chang Tsong-zunga z Hongkongu a Petra Nedomy, ředitele Galerie Rudolfinum.

Je rovněž výsledkem dlouhodobé výstavní dramaturgie galerie mapující aktuální výtvarné aktivity asijsko-pacifické oblasti. Projekt obsahuje díla více než 40 autorů z Číny, Hong Kongu a Tchaj-wanu, z nichž pouze tři žijí nyní v zahraničí. Přes dvě stě vystavených děl v sobě zahrnuje více jak tisíc fotografií. Na rozsáhlé ploše se tak setkáváme s realitou současné čínské fotografické produkce napříč politickými hranicemi. Podíváme-li se jakkoliv zpět, “Podivné nebe” je patrně první samostatnou expozicí věnovanou této problematice, která kdy byla v Evropě uskutečněna. Přesto je pouze výběrem, určitým průřezem a prvním pokusem naznačit neobvyklou šíři dynamického uměleckého potenciálu dnešní Číny. Název “Podivné nebe” se pak vztahuje k tomu, že Číňané měli odedávna pět světových stran, přičemž ta pátá směřovala vzhůru a veškerý život na zemi se tedy odehrával v podnebesí.

Výstava je doplněna o řadu doprovodných programů, jejichž smyslem je přiblížit českému divákovi z různých úhlů značně odlišná duchovní východiska země, která v současné době prochází hlubokým přerodem a vyrovnáváním se s vlastní tradicí a minulostí.

Kurátoři: Chang Tsong-zung a Petr Nedoma

Pondělí ZAVŘENO

Úterý–neděle 10–18

Čtvrtek 10–20

Vážení návštěvníci, poslední vstup na výstavu je možný nejpozději 30 minut před koncem otevírací doby.

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Koupit členství