Galerie Rudolfinum

TARYN SIMON

27. 4. 2016 – 10. 7. 2016
Galerie Rudolfinum
Kurátor: Michal Nanoru

Ptáci ve filmech s Jamesem Bondem, zboží pašované skrz Kennedyho letiště, algoritmy obrázkových kolekcí, utajované základny amerických náboženských, administrativních nebo vojenských institucí... Newyorská umělkyně Taryn Simon (1975) představí od konce dubna v Galerii Rudolfinum šest svých projektů vytvořených v letech 2007 až 2014.

o výstavě

Newyorská umělkyně Taryn Simon (*1975) vytváří propracované rejstříky věcí, které jsou skryté či nám na první pohled unikají – ptáci ve filmech s Jamesem Bondem, zboží pašované skrz Kennedyho letiště, algoritmy obrázkových kolekcí, utajované základny amerických náboženských, administrativních nebo vojenských institucí… Příznačně pro dobu, kdy se čím dál častěji definujeme skrze předměty, se na jejích fotografiích objevují spíš objekty, než lidé nebo situace. Práce Taryn Simon se ptají, jak zobrazovat složité myšlenky jako daňový systém, nespravedlnost nebo moc, zkoumají podoby a hodnoty informací. Zdánlivě neutrální komunikace se ukazuje jako nevyhnutelně konstruovaná, předpojatá a ovládající, ale vždycky taky vystavena náhodě.

Její metody, živené žurnalistikou stejně jako kritickou teorií, často zahrnují léta rešerší, intenzivní cestování a komplikovaný sběr materiálu. Konceptuální přístup ale nedoprovází odmítnutí vizuality nebo vyprávění příběhů, jejich svůdnost je součástí plánu. Její fotografie, většinou pořízené velkoformátovým aparátem, usilují o krásu a spolu s texty vybírají z mytologií 20. a 21. století zvraty mezinárodních vztahů, dějinné paradoxy nebo přitažlivé „co kdyby?“ konspiračních teorií a kombinují je s kouzlem kabinetů kuriozit a představitelů kafkovských struktur, které míjíme po cestě z letiště.

Simon považuje za svoje vyjadřovací prostředky fotografii, text, grafický design, performance, sochu a film. Sladěnost a důslednost, které jí její schopnosti a zdroje dovolují, ono samotné množství informací, přesvědčivost obrazů, serióznost textů i designu a exkluzivita materiálů použitých při výrobě lákavých artefaktů, to vše představuje tvář objektivní a nezpochybnitelné autority. Ve skutečnosti jsou tu ale proto,
aby zakrývaly a ve výsledku tak podtrhly nutně manipulativní povahu uspořádávání informací a čím dál prchavější hranici mezi realitou a fikcí, důvěryhodným a neuvěřitelným, podstatným a libovolným, řádem
a chaosem.

Výstava prezentuje šest projektů vytvořených v letech 2007 až 2014.

TARYN SIMON (*1975) je multidisciplinární umělkyně, která pracuje s fotografií, textem, sochou a performancí. Její dílo je charakteristické rozsáhlými rešeršemi, zájmem o systémy kategorizace a klasifikace. Vystavovala mimo jiné v Garage Museum of Contemporary Art, Moskva (2016), Jeu de Paume, Paříž (2015); Ullens Center for Contemporary Art, Peking (2013); MoMA, New York (2012); Tate Modern, Londýn (2011); Neue Nationalgalerie, Berlín (2011) a Whitney Museum of American Art, New York (2007). Je zastoupena ve sbírkách MoMA, Tate Modern, Guggenheim Museum, Centre Georges Pompidou a Los Angeles County Museum of Art. Simon vystudovala Brownovu univerzitu a působila jako Guggenheim Fellow. Žije a pracuje v New Yorku.

vstupné

vstupné

Plné 120 CZ
Snížené 70 CZK

partneři

partneři

Generální partner
J&T Banka

Partner výstavy
Nadační fond AVAST
US Embassy

Mediální partneři
Lidové noviny
Art&Antiques
Radio Wave
Radio 1

taryn simon: program pro školy

taryn simon: program pro školy

Taryn Simon: Program pro školy

Komentované prohlídky pro školy
ZŠ, SŠ (60, 90 min)
V rámci prohlídky výstavy se za pomoci lektora seznámíte s dílem umělkyně Taryn Simon, představeným na výstavě i s její předchozí tvorbou a inspiracemi. Prohlídky mohou být doplněny krátkými workshopy a výtvarnými dílnami.

Další programy pro školy

Vytvoř si vlastní katalog!
ZŠ, SŠ (60, 90, 120 min)
V rámci programu se za pomoci lektora seznámíte s dílem Taryn Simon a inspirujete se k vytvoření vlastního díla navazujícího na ústřední téma výstavy – třídění obrazů a systematizace skutečnosti.
Fotografka Taryn Simon se ve svých projektech zabývá tříděním zdánlivě nesouvisejících věcí, zajímají ji systémy všeho druhu: vybírá z filmů o nesmrtelném agentu 007 Jamesi Bondovi záběry s ptáky a vytvoří katalog všech ptáků, kteří se ve filmech o něm objevili. Jindy fotí pašované věci, které zabavují celníci na letišti v New Yorku nebo navštíví kartotéku newyorské knihovny a nafotí kolekce archivovaných fotografií.
V rámci dílny navážeme na projekt Taryn Simon, ve kterém se zaměřila právě na obrazovou sbírku newyorské veřejné knihovny z roku 1915 – jakéhosi předchůdce internetových vyhledavačů. Úkolem studentů je vytvořit si vlastní archiv fotografií a následně i svůj jedinečný katalog. Ten bude obsahovat téma, které si sami vyberou a k němuž si dohledají v našem archivu fotografií nejvhodnější obrázky.
Jazyk je systém, který nám dává univerzální klíč, jak se vyznávat ve světě. V programu si vyzkoušíme, jak nahradit slova obrazy a jestli je možné se bez slov úplně obejít.

Atlas ptáků
ZŠ (60, 90, 120 min)
Nejprve se seznámíte s dílem umělkyně Taryn Simon a inspirujete se k vytvoření vlastního díla, atlasu, navazujícího na jedno z témat výstavy.
Každý si vymyslí úplně nový druh neexistujícího ptáka, nakreslí ho a podrobně ho popíše – kde žije, co loví, jestli žije ve skupinách, jestli staví hnízda, stěhuje se na zimu apod. Vytvoří o něm dvojstránku do společného ATLASU PTÁKŮ. Vznikne knížka, kterou si budou moci návštěvníci výstavy prohlížet přímo v Ateliéru, který je součástí výstavy.

Program kombinuje prohlídku výstavy a výtvarnou dílnou, která je určena především pro žáky základních škol, ale je možné ji přizpůsobit i menším dětem.

Příběhy z knihovny
ZŠ (60, 90 min)
V rámci programu se za pomoci lektora seznámíte s dílem Taryn Simon a inspirujete se k vytvoření vlastního obrazového příběhu.

V rámci dílny částečně navážeme na projekt Taryn Simon, ve kterém zpracovává sbírku newyorské veřejné knihovny z roku 1915 – jakéhosi předchůdce internetových vyhledavačů. Úkolem studentů je z připraveného obrazového materiálu seřadit fotografie podle druhu a vytvořit z nich vlastní obrazový příběh.

Děti vybírají z vystřižených zalaminovaných fotografií jako z obrazové kartotéky (newyorské) knihovny a z konkrétních fotografií sestaví obraz, vybírají z archivu podle jednotlivých druhů: např. zvířata, lidé, stroje apod. Obrázky srovnají do libovolných řad a vymyslí k nim příběhy, které obrázky spojí. Pak tyto nově vzniklé příběhy převypráví svým spolužákům.

V programu určeném menším dětem se soustředíme na možnost vytvářet a nově kombinovat výtvarné celky, které vybízejí k vytváření nečekaných souvislostí a příběhů.

reprodukce

reprodukce

Americký index skrytého a neznámého, 2007, Bílý tygr (Kenny), © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Americký index skrytého a neznámého, 2007, Bílý tygr (Kenny), © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Pohled do instalace, Americký index skrytého a neznámého
Pohled do instalace, Americký index skrytého a neznámého
Pohled do instalace, Kontraband
Pohled do instalace, Kontraband
Pohled do instalace, Obrazová sbírka
Pohled do instalace, Obrazová sbírka
Obrazová sbírka, 2013, Dálnice, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Obrazová sbírka, 2013, Dálnice, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Pohled do instalace, Terénní průvodce po ptactvu Západní Indie
Pohled do instalace, Terénní průvodce po ptactvu Západní Indie
Americký index skrytého a neznámého, 2007, Kryoprezervační jednotka, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Americký index skrytého a neznámého, 2007, Kryoprezervační jednotka, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Americký index skrytého a neznámého, 2007, Úřad pro cla a ochranu hranic USA, místnost záchytu pašovaných předmětů, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
Americký index skrytého a neznámého, 2007, Úřad pro cla a ochranu hranic USA, místnost záchytu pašovaných předmětů, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery
/* by Sinfin.cz */