Galerie Rudolfinum

KINO: Loni v Marienbadu (1961)

LONI V MARIENBADU
25. 9. 2016, 17.00–19.00
Kino Rudolfinum, Sukova síň

Loni v Marienbadu (1961)
režie: Alain Resnais
francouzsky s českými titulky
vstup zdarma
—-
Nekonečné chodby, luxusní sídlo, muž a žena, jejich příběh a jejich dialogy.
—-
V rámci právě probíhající výstavy Loni v Marienbadu Vás zveme na promítání stejnojmenného snímku francouzského režiséra Alaina Resnaise z roku 1961 v nově otevřeném Kině Rudolfinum v Sukově síni Rudolfina.
Součástí promítání bude i občerstvení.

o akci

o akci

Jako volná adaptace žánru francouzského nového románu, který vytvořil Alain Robbe-Grillet, se film Loni v Marienbadu zapsal do historie řadou ocenění. Již 1961, v roce svého uvedení, získal Zlatého lva na Benátském filmovém festivale, dva roky poté byl nominován Britskou filmovou akademií v kategorii Nejlepší film a scénář Alaina Robbe-Grilleta byl nominován na Oscara.
Radikalita filmu Loni v Marienbadu spočívá především v rozbití tradičních struktur času, prostoru a reality. Avantgardní hra, jejíž zápletka se odvíjí od otázky, zda se hlavní postavy opravdu minulý rok v Marienbadu potkaly, vychází z uměleckého jazyka, kde samotný styl se stává obsahem. Geometrické formy, architektonické linie a repetice kompozičních principů jasně odkazují na postupy charakteristické pro vizuální umění. Sám Alain Resnais poznamenal: „Rád bych vytvořil film, který bude vypadat jako socha a znít jako opera.“

/* by Sinfin.cz */