Programy pro školy

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10.00 – 17.00). Programy jsou zdarma pro členy Klubu Otevřený dialog, pro ostatní školní skupiny platí cena 300 Kč za program.

Studenti mohou při prohlídce využít také pracovní listy „Kdo se víc ptá, víc se dozví“.

 

Programy k výstavě Arthura Jafy

Komentované prohlídky pro školy
2. stupeň ZŠ/SŠ 60min.

Spolu sami
2. stupeň ZŠ/SŠ/VŠ 90/120min.
Afroamerický umělec Arthur Jafa vytváří videoart, který by nám vzdáleně mohl připomenout estetiku hudebních klipů. Hudba je pro něj ostatně velmi důležitá. Čerpá ale z mnohem hlubších vod. Z vlastních zkušeností Afroameričana, z toho, jak kultura vnímá identitu a rasu. V obrazech pak vytváří to, co dokázala síla a krása černošské hudby. Buduje v nás i sobě “sval empatie”, jak sám říká. Většina z nás nedokáže popsat zkušenosti Afroameričana, dokážeme se ale do ledasčeho vcítit. Zveme vás k nahlédnutí do zvláštního afroamerického světa a zároveň k procvičení našeho “svalu empatie” skrze vlastní tvorbu.

Vizuální identita
2. stupeň ZŠ/SŠ 90/120min.
Tématem díla Arthura Jafy je jinakost. Sám s ní má jako Afroameričan zkušenosti a ty vkládá do svých videoinstalací. Zároveň miluje hudbu a moc dobře ví, čím vším černošští muzikanti světu hudby přispěli. Dnes ji zná a poslouchá snad každý. Kolik z ní ale navždy zůstane srozumitelné jen pro černé lidi? Jak moc je spojená s jejich historií, osudem, kulturou? A dá se síla rytmů v této hudbě vyjádřit i v obraze? O tom a o hledání své vlastní identity promlouvá Arthur Jafa. My se pokusíme o něco víc porozumět světu umělce a zároveň budeme hledat tu svou. Výhodou pro studenty je, když přijdou s „chytrým“ telefonem a svou oblíbenou skladbou, hudebním žánrem či fotografiemi v mobilu. Není to však podmínkou.

Upozornění: Některé exponáty na výstavě obsahují násilné scény z médií.

Program v Artparku

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90/120min.
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

 

Naše lektorky

Bc. Daniela Grohová – lektorka, absolventka PedF UK oboru Francouzský jazyk a literatura, momentálně studuje Divadelní fakultu AMU, obor Autorské herectví a pegagogika. Iniciátorka festivalu Kočí v Chodči, spolupracuje s iniciativou Sametové posvícení.

Mgr. Kateřina Lahodová – lektorka, vystudovala dějiny umění na FFUK, působí v nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Je spoluautorkou knihy Klacky v galerii.

MgA. Alena Milevová – lektorka, vystudovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni obor Multimediální ilustrace, na Výtvarné akademii v Sofii obor malba. Aktivně se věnuje vlastní umělecké tvorbě, malířka, ilustrátorka, členka tvůrčího studia Booknworms. Vyučuje na základní umělecké škole.

Mgr. Tereza Štojdlová – lektorka, vystudovala PedF UK, obor Výtvarná výchova pro ZUŠ, vyučuje výtvarnou výchovu na 2. stupni ZŠ, profesionálně se věnuje perskému a orientálnímu tanci a vlastní tvorbě.

Mgr. Zdenka Švadlenková – lektorka, vystudovala PedF UK obor Výtvarná výchova pro ZUŠ a FF UK informační studia a knihovnictví. Spoluzakládala spolek ARTEDU, vyučovala na gymnáziu, koncipuje divadelní ateliéry ve VILE Štvanice.

Úterý-neděle 10.00-18.00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Čtvrtek 10.00-20.00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace